Loading...
BLOG | MOBİLYADA KDV İNDİRİ...

MOBİLYADA KDV İNDİRİMİ

Geçen yıl, ilk etapta 2 ay süre ile başlanan, sonrasında 8 ay olarak uzatılan KDV indiriminin iç piyasadaki tıkanmaları büyük oranda iyileştirdiğini vurgulayan Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, devletten gelen KDV indirimi teşvikini değerlendirdi.

Tüketici %10 daha ucuza mobilya alışverişi yapacak
Mobilya sektörünün ekonomik istikrar için önemli bir denge unsuru olduğunu ve bu alanda yapılacak her çalışmanın sektöre olduğu kadar ülke ekonomisine de olumlu etkileri olacağını dile getiren Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak; "KDV indiriminin %8'e düşürülmesi sektör için çok önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Geçen sene aldığımız sonuçlara baktığımızda devletin yapmış olduğu KDV indirimini çok yerinde ve değerli buluyoruz. 2017 yılının satış rakamları gösteriyor ki, yüzde 10 daha az ödeyen tüketiciler sayesinde 2 milyar dolarlık bir ek satış sağlandı. Üstelik KDV indirimi sadece mobilya fiyatlarını düşürmekle kalmıyor aynı zamanda üretim kapasitesini arttırarak istihdam oranını yükseltiyor. Bu durum ise üretici ve markaların yeni pazar ve bayi yatırımlarına yönlendirerek büyük bir ekonomik havuz yaratıyor. Biz Loda Mobilya olarak tüm mağaza ve ürün gruplarında KDV indirimini uygulamaya başladık. Bu noktada evini yenilemek isteyen ya da yeni evlenecek çiftlerin bu fırsatı değerlendireceğini düşünüyorum" dedi.

"Sektöre ve ekonomiye dinamizm katacak"
Ülkenin, döviz kurundaki yaşanan hızlı yükselişler sebebiyle ekonomik olarak bir çıkmaza sürüklenmek istendiğini ifade eden Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak; "Ekonomideki göstergelerin de yansıttığı gibi yaratılmak istenilen kaos ortamı ortaya çıkmadı. Bu başarının arkasında hükümetimizin aldığı karar ve indirim teşviklerinin büyük bir rolü olduğunu düşünüyorum. Biz mobilya üreticileri, devletimizin de desteğini alarak üstümüze düşen görevleri yerine getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz. KDV indirimin, doların hızlı yükselişi ve dolar kurundaki oynamaların yarattığı sektör durgunluğuna ilaç gibi geleceğine ve ekonomimize can suyu olacağına inancımız tamdır" dedi.

Global bir marka vizyonuyla hareket eden yurt içinde olduğu kadar yurt dışı yatırımlarıyla adından söz ettiren Loda Mobilya, çağdaş dekorasyonun en önemli temsilcileri arasında kabul ediliyor. İmza attığı konsept tasarımların yanı sıra hayata geçirdiği yatırımlarla da hem sektör hem de ülke ekonomisi için çalışmalarını sürdürüyor.