AHŞAP MOBİLYA RENKLERİ NELERDİR?

Ahşap mobilya modelleri her geçen gün biraz daha tasarım sınırlarını zorluyor. Bir evin mutfağından yatak odasına kadar her alanında kullanılabilen ahşap mobilyalar, doğru seçim ile harikalar yaratmanıza yardımcı oluyor. Ahşap mobilya renkleri size çok geniş bir yelpazede seçim yapma şansı sunarken bu renkleri nasıl seçeceğinizi bilmeniz de çok önemli. Birden fazla ahşap mobilyayı bir arada kullanmak ya da tek parçayı ön plana çıkarmak için farklı fikirlerden yararlanabilirsiniz.

Ahşap Mobilya Renkleri 

Ahşap mobilya renkleri esasında oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilmektedir. Hem doğadan gelen bu eşsiz malzemenin kendine has yapısı hem de farklı vernik, cila ve renklendirme yöntemleri ahşap mobilyaların renklerinin oldukça farklı ve çok seçenekli olmasına neden olmaktadır. 

Zarif, modern ya da klasik olması fark etmeksizin ahşap çok farklı tarzlarda kullanılabilir. Karşınıza en çok çıkabilecek farklı ahşap mobilya renkleri hakkında bilgi olduğunuz zaman ortalama olarak tüm renkler hakkında yorum yapabilirsiniz.

tek tek sıralanmış ahşap rengi çeşitleri tablosu, ahşap renkleri

1. Alıç - Kül Rengi

alıç rengi ahşap

Alıç ya da dişbudak olarak bilinen ağaçtan elde edilen ahşabın rengi tam olarak bu rengi kül rengidir. Bu renk soluk ahşap rengi olarak da bilinir. Alıç son derece esnektir ve mukavemetini kaybetmez bu nedenle eğimi olan mobilyalarda kullanır ve mobilyaların rengi ek renklendirme yapılmadığı sürece kül rengidir.

2. Huş - Açık Sarı, Bal rengi

Kullanım alanı oldukça geniş olan huş ağacı rengi ile de yaşam alanlarının aydınlanmasını sağlamaktadır. Oldukça sert ve ağır bir malzeme olan huş özellikle televizyon ünitesi, büfe ve masa tasarımlarında çok sık kullanılır. 

3. Sedir - Kızıl Kahve

sedir-kızıl kahve ahşap rengi

Yatak odalarında kullanılan mobilyalarda en çok tercih edilen malzemelerden birisidir. Sedir hoş renginin yanı sıra içerisinde bulunan farklı tonlardaki kırmızı çizgilerle oldukça dikkat çekicidir. Ahşap mobilya renkleri arasında uyku alanlarında en sık tercih edilenlerden birisi olan kızıl kahve renginde sedir ağacının ön plana çıkma nedenlerin birisi de ağacın kendine has kokusunun güve gibi zararlıları uzaklaştırmasıdır. 

4. Kiraz - Açık Kahverengi

kiraz ağacı ahşap rengi

Kiraz ağacı ahşap mobilya renkleri arasında yumuşak geçişlere sahip olması ile dikkat çeken. Uzaktan bakıldığı zaman taba rengi süet izlenimini veren kiraz ağacı mobilya üretiminde kullanıldığı zaman oldukça maliyetlidir.

5. Maun - Ahşap Kırmızısı

açık maun rengi ahşap

Kahverengi ile kırmızı arasında gidip gelen tonları ile oldukça gösterişli bir görünüme sahip olan maun ağacı, mobilya üretiminde sıkça kullanılmaktadır. Maliyetli bir malzeme olsa da değerli bir ağaç olduğu için sık tercih edilen maun ağacı detayların öne çıktığı mobilya tasarımlarında oldukça etkileyici sonuçlar ortaya çıkmasında etkilidir.

6. Akağaç - Krem Rengi 

Oldukça sert bir malzeme olan akağaç yoğun yapısı sebebiyle de çok tercih edilir. Bu malzeme iş yerlerinde de çok tercih edilmektedir. Dokulu, kendine has rengi ile dikkat çeken akağaç mobilyaları yaşam alanlarının ferahlamasını sağlar. Ancak bu ahşap mobilya rengi çok açık renkte olduğu için genellikle kitaplık gibi mobilyalarda tercih edilmektedir.

7. Meşe - Kırmızı ve Beyaz

Mobilya üretiminde en çok kullanılan ağaç mobilya renkleri arasında yer alan kırmızı beyaz meşe ağacı farklı tonlarıyla da tercih edilebilir. Gri-kahve ve gri - kahverengi olarak farklılaşan renk kartelasında renklerin bir araya gelmesi oldukça etkileyici bir görünüm oluşturur.

8. Pekan - Soluk Kahve

pekan rengi ahşap renkleri

Yemek odalarında çok sık kullanılan ahşap mobilya renkleri arasında yer alan soluk kahve penan ağacının en belirgin renklerinden birisidir. Bu ağacın bazı türlerinde kırmızı kahve renge rastlansa da ağaç ile özdeşleşen renk soluk kahve olmuştur.

9. Çam - Bal Rengi

Çam ağacı çoğunlukla boyanır ve güzel renk olur. Bu nedenle ahşap mobilya renkleri arasında en çok rağbet gören olarak düşünülebilir. Belirgin halka büyüme izlerine sahip olan çam ağacı renksiz vernik ya da farklı boyalar ile renklendirilebilir.

10. Ceviz - Kahverengi

ceviz rengi ahşap mobilya

Ceviz ağacı türüne göre çok farklı renklerde karşımıza çıksa da mobilyalarda alışılmış olan renk çikolata kahverengidir.  Koyu tonları ve mor çizgili halkaları ile dikkat çeken ceviz ağacı çoğunlukla ahşap kaplama malzemesi olarak dolaplarda kullanılır.

 

Ahşap Mobilya Renkleri Arasında Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Birbirinden şık ve güzel ahşap mobilyaları en güzel şekilde tamamlamak için çeşitli aksesuarları kullanmanız gerekir. Bu seçim noktasında ahşap malzemenin yapısı, rengi ve tasarımı çok etkilidir. Ahşap malzeme çam ağacı gibi ekonomik ya da kiraz ağacı gibi maliyetli olabilir bu durum dekorasyonun görüntüsüne etki etmez. Bu nedenle maliyetlerden bağımsız olarak ahşabın ya da kaplamanın görünüşünü yükseltecek seçimler yapmanız gerekmektedir. 

Eşlemek Yerine Eşleştirin 

Dekorasyonda uyum yakalamak için aynı dokuya sahip eşyaları eşleştirmek yaygındır. Doğal malzemelerde de eşleştirmek daha iyi sonuç verir. Eşleştirme denildiği zaman biraz garip gelse de aslında yapılması gereken çok basit. Her ahşap malzemenin içerisinde kendisine özgü bir renk çizgisi ya da deseni vardır. Bu renk ve desenleri eşleştirebileceğiniz aksesuarlar ile dekorasyonda güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Benzer bir eşleştirme yöntemi de ahşabın rengini değiştirmek olabilir. Eşleştirme işlemini yaparken eğer ahşap mobilya renkleri arasında bir geçiş kullanacaksanız bunu boya kullanmadan yapabilirsiniz. Farklı renkli ahşap mobilyalar aynı alanda uyumla bulunabilir. Bu noktada duvar, zemin ve aksesuar renklerine odaklanmalısınız.

ahşap gardırop

 Kontrastı Kullanın

Maun veya ceviz gibi koyu ahşap mobilya renkleri açık renklerle birlikte hoş bir görünüme sahip oluyor. Açık renkli duvarlarla ön plana çıkarabileceğiniz bu malzemeler ile keyifli bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer mobilyalarda huş gibi açık renkli malzemeler tercih ettiyseniz desenli ve koyu renkli duvarlara şans verebilirsiniz. Dilerseniz mobilyaların arkasında kalan duvarda kontrast yaratıp kalan duvarları daha uyumlu farklı bir tona boyayabilirsiniz. 

Ahşap mobilya renkleri arasında seçim yaparken açık renkli mobilyaları ön plana çıkarmak zor olduğu için çekinebilirsiniz. Ancak yaşam alanlarında renkli bir dekorasyona arzuluyorsanız açık renkli ahşap mobilya renkleri tam aradığınız renkler olabilir. Koyu kırmızı, mavi ya da yeşil bir duvarın önünde duran maun ağacı bir mobilya hem duvarı ön plana çıkarır hem de odaya zarif bir hava katar. Bu durumu orta kahve rengi ahşaplarda haki ya da boz kahverengi gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Renklerle oynayarak her tür ahşap rengi en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyalar doğal yapıları ve çoğu zaman sade tasarımları ile dikkat çekerken bu parçaları renklerle ön plana çıkarmak çok sık tercih edilir.

ahşap ve renklerin uyumu, ahşap tabureler, ahşap yan sehpalar

Her Rengin Bir Ortağı Olduğunu Unutmayın 

Ahşap mobilyaları ne kadar ön plana çıkarmak istediğinizi düşünün ve renklere öyle karar verin. Ahşabın doğal güzelliğini ön plana çıkarmak ya da ahşabı biraz geri plana atmak gibi tercih yapabilirsiniz. Ahşap ve renk kombinasyonları arasında seçim yaparken isteklerinizi ön planda tutun. 

Açık yeşil fazla parlak gözükse de bal rengi ahşap mobilyalarda tercih edilebilir. Çam ya da huş gibi bir ahşap parçanız varsa öne çıkarmak için yeşil tonları tercih edebilirsiniz. Ayrıca yeşil rengi ahşaptaki sarı tonları ön plana çıkarıp hoş bir kontrast yaratacağını unutmayın. 

Mavi farklı tonları ile dekorasyonda dikkat çeker. Yüksek kontrastı seviyorsanız ahşap mobilyalar ile bu rengi tercih edebilirsiniz. Yoğun ve parlak bir mavi ahşap mobilyaların içerisindeki portakal tonlarını ön plana çıkarmanıza yardımcı olur. 

Portakal ya da terra-cotta gibi renkler ahşap malzemenin içerisindeki turuncu rengi dışarı çıkarsa da bu renkler mobilyaların geri plana çekilmesini sağlar. Benzer tonlar olduğu için mobilyalar çok gösterişli ise tercih edilebilir ya da yaşam alanında bu renkler baskınsa rahatlıkla dikkat çeken tasarımlar alınabilir. 

Sarı renk sıcak ve canlı bir renk olsa da ahşap mobilyaları ön plana çıkarmaz ya da daha dikkat çekici gözükmez. Bu nedenle dekorasyonda sarı rengi kullanmak istiyorsanız ahşap mobilya seçimine dikkat etmelisiniz.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAĞAZALARIMIZA ULAŞIN LODA MAĞAZALARI