APLİK AYDINLATMA NEDİR?

Aydınlatma dekorasyonun en çok dikkat edilmesi gereken unsurlarından birisidir. Aydınlatma çeşitleri duvar, tavan, masa ve yer aydınlatması olarak kategorilere ayrılabilir. Her aydınlatmanın dekorasyona kendine göre bir etkisi vardır. Doğru aydınlatma seçimi ile yaşam alanlarındaki detayları daha belirgin bir hale getirebilir ve ferah alanlar yaratmanıza yardımcı olur. 

Aplik Aydınlatma Nedir?

Ev dekorasyonunda kullanacağınız aydınlatma çeşitleri arasında aplik aydınlatmalar da yer alır. Duvardan aydınlatma olarak da bilinen bu aydınlatmalar Orta Çağ?dan beri kullanılmaktadır. Kalelerin, şatoların ve konakların aydınlatmasında kullanılan aplik aydınlatmalarda ışık mum ya da meşale ile sağlanırdı. Günümüzde çok daha modern bir yapıya sahip olan aplik aydınlatmalar özellikle karanlık ve kalabalık alanlarda hem yer tasarruflu hem de aydınlık elde etme açısından oldukça verimli çözümler sunar. 

Aplik Aydınlatma ile Farklı bir Hava Yakalayın 

Aplik aydınlatma modelleri genellikle ışıklandırmada yardımcı olarak tercih edilir. Bu aydınlatmalar duvar dekorasyonlarını öne çıkarmak için otel ve sergi gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Evinizin girişinde büyük bir tablonuz ve konsolunuz varsa bu ikilinin hak ettiği ilgiyi görmesi için aplik aydınlatmadan yararlanabilirsiniz. Antre gibi alanlarda hem aydınlatma çözümü hem de dekoratif bir şıklık elde etmek için de aplik aydınlatma tercih edilebilir. Açık ya da kapalı alanlarda rahatlıkla kullanılabilen aplik aydınlatma modellerini tek bir parça olarak düşünmemelisiniz. Şerit halinde ya da çok parçalı aplik modelleri ile duvarlarda hoş bir görüntü elde etmek mümkündür. 

Ev Dekorasyonunda Tercih Edebileceğiniz Farklı Aydınlatma Çeşitleri 

Okumak, dinlenmek, sohbet etmek ya da yemek yemek için kullandığınız alanlarda farklı aydınlatma çeşitleri tercih etmeniz gerekir. Aydınlatmaları nasıl daha etkili bir şekilde kullanacağını bildiğiniz zaman farklı modelleri bir arada kullanabilirsiniz. Avize, lambader ve aplik aydınlatma modellerinin bir arada kullanıldığı hoş bir alan yaratmak sanıldığı kadar zor değil. 

retro aplik aydınlatma modeli

Işık Katmanları Oluşturun 

Işığın odaya başarılı bir şekilde yayılması ve gölgelerin köşelerden uzaklaşması için aydınlatma ürünlerini katmanlı olarak yerleştirmelisiniz. Hoş bir avize yaşam alanının genel aydınlatması için odak olarak alınırken duvarda kullanılan aplik aydınlatmalar odada dikkat çekmek istediğiniz alanları belirginleştirmenizi sağlar. Oturma alanının yanında duran bir lambader ise daha fazla aydınlatma ihtiyacı olduğu zaman el altında olması sebebiyle konfor sağlar. 

Bir Klasiği Yaşatın 

Salon aydınlatmalarında en çok tercih edilen aydınlatma ürünü şüphesiz ki avizelerdir. Avize için yer tercihi genellikle doğrudan oturma alanının ortasını hedef alacak şekilde yapılır ve bu doğru bir seçimdir. Yüksek tavanlı bir salonunuz varsa mutlaka yüksekliği olan bir avize tercih etmelisiniz. Bu sayede tavandaki boşluğu bir heykel edası ile dolduracak şık bir avize salon dekorasyonunuzu başarılı bir şekilde tamamlar. 

altın rengi aplik aydınlatma modeli

Yeni Dünyanın Eski Aydınlatması 

Aydınlatma çeşitleri arasında kullanımında en çok tereddüt edilenler aplik aydınlatmalardır. Aplik aydınlatmalar genellikle göz hizasına yerleştirildikleri için bu parçaların mutlaka cam, kumaş ya da ahşap bir ışık dağıtıcı ile çevrelenmiş olması gerekir. Tasarımı ışığı yumuşatarak dağıtan bir aplik modelini rahatlıkla duvar dekorasyonunu öne çıkarmak ve ışık katmanı elde etmek için kullanabilirsiniz. Aplik aydınlatma modelleri sadece ışıklandırma amacıyla tasarlanmazlar yaşam alanına doku ve kontrast eklemek için de bu aydınlatma çeşitleri arasında seçim yapabilirsiniz. 

Gizemli Işığın Gücü 

Gömme aydınlatma çeşitleri etkili bir ışıklandırma ve hoş bir dekorasyon için rahatlıkla tercih edilebilir. Bir alanda farklı ışık miktarlarına ihtiyaç duyuyorsanız gömme aydınlatma çeşitleri arasında seçim yapabilirsiniz. Bu durumda farklı anahtarlar kullanarak yaşam alanınızı dilediğiniz gibi aydınlatmanız mümkündür. 

modern aydınlatma

Eşit Dağılımlı Işığı Kullanın

Lambader ya da yer lambası olarak bilinen aydınlatma çeşitleri kullanım esnekliği ile yaşam alanlarınızda rahatlıkla tercih edebileceğiniz ürünlerdir. Bu lambalar aşağı, yukarı ve kendi hizasına ışık verdiği için ortamda oluşan sert gölgeden kurtulmanıza yardımcı olurlar. 

Yüksek Tavanlar İçin Hoş Fikirler 

Sarkıt aydınlatma çeşitleri özellikle yüksek tavanlı alanlarda gömme aydınlatmalar ile birlikte kullanıldığı zaman oldukça hoş bir görünüm elde etmenizi sağlar. Kütüphanelerde, geniş odalarda ve sıkça yemek masalarının üzerinde kullanılan sarkıt lambalar aydınlatmanın daha yakına gelmesini sağlarken görsel açıdan da dekoratif bir görünüm sunar.

Pavon Beyaz Aydınlatma

metal ayaklı ahşap gövdeli krem rengi lambader

Işığı başarılı bir şekilde yumuşatan abajuru ile oldukça hoş ve sade bir görünüme sahip puan Pavon, tasarımındaki sadelik ile yaşam alanlarınızda kullanmak isteyeceğiniz aydınlatma çeşitleri arasında yer alıyor. Bu parçayı oturma odalarında, okuma köşelerinde ya da koltuk kenarlarında kullanarak aydınlatma açısında ferah ve etkili bir alan yaratabilirsiniz. 

Dorota Aydınlatma

metal eplik aydınlatma, aplik aydınlatma nedir

Dekorasyonda etkileyici bir detay olarak kullanabileceğiniz Dorota, modern bir duvar lambası olarak dikkat çekiyor. Tek başına bile bir duvarı tamamen değiştirecek güçlü tasarım sahip olduğu metal yüzeyle yaşam alanlarınızda yıldızlaşacak bir aydınlatma seçeneği. 

City Aydınlatma

masa üzeri aydınlatma

Baş ucunuzda, yan sehpanızda ya da konsolunuzda görmekten keyif alacağınız City, özgün tasarımı ve doğal detayları ile evinizde hoş bir hava yaratmanıza yardımcı olacak. Ahşabın doğallığını sağladığı ışıkla birleştiren tasarım durağan ama etkili bir duruşa sahip.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAĞAZALARIMIZA ULAŞIN LODA MAĞAZALARI