Çatı Katı Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÇATI KATI DEKORASYONUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Son zamanlarda popüler hale gelen çatı katları bir zamanların tozlu kalıntılarla dolu, unutulmuş köşeleriydi. Ev dekorasyonunda göz ardı edilen bu bölüm, depo veya atıl alan olarak kullanılırdı. Aslında biraz hayal gücü ve birkaç profesyonel dokunuşla dekore edildiğinde, buralarda mükemmel yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Çatı katı modellerini inceleyebilir, evinize fazladan bir alan kazandırabilir, evinizin işlevselliğini artırabilirsiniz. Yatak odası, oturma odası, genç odası, okuma alanları gibi birçok keyifli ortamı yaşam tarzınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Çatı katlarının bazı özellikleri dekorasyon açısından işinizi zorlaştırabilir. Bu nedenle dekore edilecek alanın tüm özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Peki, çatı katınızı dekore ederken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Mobilya Seçimi Önemli Bir Kriter

Öncelikle çatı katınızı hangi amaçla kullanacağınızı kararlaştırmalısınız. Alanınızın büyüklüğüne göre mobilyalar seçmek, dar olan bu alanı daha da küçültmemek adına faydalı olacaktır. Küçük, minimal ama işlevsel eşyalar hayat kurtarıcı olabilir. Gereksiz ve abartılı mobilyalardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bunun yanı sıra alçak ayaklı mobilyalar tercih ederek mekan hacmini genişletebileceğinizi unutmayın. Eğer çatı katında bir uyuma alanı yaratmak istiyorsanız klasik bazalar yerine ahşap bazalar kullanarak çatı katınıza modern bir hava kazandırabilirsiniz. Yatak ve gardırop dışında odayı tamamlayan komodinler işinizi hayli kolaylaştırabilir. Hem genel şıklığa eşlik eder hem de depolama için fazladan alan oluşturur. Oturma odası, okuma alanı ya da genç odası dekore etmek istiyorsanız yardımcı parçalarınız, berjer, dresuar ve puflar olmalı. 

Sia Aydınlatma

Doğal Işık ve Aydınlatma

Çatı katları genel itibariyle basık ve karanlık olmaya müsait alanlardır. Bu nedenle aydınlatma konusu büyük önem taşır. Eğer, bu alanda hiç pencereniz yoksa doğal ışıktan faydalanabilmeniz adına pencere taktırmanız gerekir. Pencereler doğal ışık sağlamasının yanı sıra, havalandırma konusunda da size yardımcı olacaktır. Doğal ışığın yetersiz kaldığı durumlarda aydınlatmalardan faydalanmanız gerekecektir. Tarzınıza ve ortama uygun lambader, masa lambaları, sarkıtlar, duvar ve tavan aydınlatmaları, okuma lambaları, abajurlar gibi seçeneklerle maksimum ışıktan faydalanabilirsiniz.

Rayn Tabure

Ahşabın Doğallığından Faydalanın

Çatı katı alanlarınızda, duvarda, döşemelerde, aksesuar seçiminde, mobilyalarda ahşabın tonlarını kullanabilir ve evinize doğal bir hava katabilirsiniz. Ahşabın sakinleştirici özelliği sade bir yaklaşımı modernizmle birleştirmenize de yardımcı olacaktır. 

Bitkiler ve Aksesuarlar İle Destekleyin

Özellikle teraslı bir çatı katına sahipseniz bitkiler olmazsa olmazınız olmalı. Terasınız yoksa bile doğru oranlarda bitki kullanımı ile ferah bir hava yaratmanız mümkün. Dekoratif saksılar ortamınıza şıklık katarken bitkiler de huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.

 Dekorasyonun kilit noktalarından birisi de, tamamlayıcı aksesuarlardır. Mobilyalarınıza uyumlu tamamlayıcılarla genel atmosferi tamamlamış olursunuz. Canlı tablolar, biblolar, yan sehpa, orta sehpa gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAĞAZALARIMIZA ULAŞIN LODA MAĞAZALARI