KDV İNDİRİMİ TÜKETİCİLERİ CESARETLENDİRECEK

MOBİLYA'DA %10'LUK KDV İNDİRİMİ

Yüksek katma değere sahip olmasıyla üretim çarkının en önemli parçalarının başında gelen mobilya sektörü, dışa bağımlılığı en az olan iş kollarından biri. Globalleşen ve kendine yeni kurallar yaratan ekonomi düzeni içinde var olabilmek için mobilya sektörü belirleyici bir rol üstleniyor.

Son 10 yılda 7 kat büyüme göstererek 193 ülkeye ihracat yapan mobilya sektörü, yılın ilk gününde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın KDV müjdesiyle hareketlendi. Mobilyadaki KDV indiriminin %18’den 8’e çekilmesinin sektöre yansımalarını Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak değerlendirdi.

“Satışlarda %20’lik bir artış öngörülüyor”

Ekonomi ve kurda yaşanan değişimlere karşın yapılan devlet teşviklerinin iç piyasada önemli gelişmelere olanak sağladığını söyleyen Davut Karaçak; “KDV indirimin %18’den 8 düşürülmesinin hem tüketiciyi hem de üreticiyi rahatlatacağını düşünüyorum. Geçen senelerde de hayata geçirilen KDV teşvikinin sektöre yansımalarının tatmin edici düzeyde gerçekleştiğine hep beraber şahit olduk. Yeni yıl itibariyle hayata geçirilen KDV indiriminin satışlarda yüzde 20’lik bir artış sağlayacağını bekliyoruz. Bu indirimin özellikle de satışların nispeten daha az olduğu kış aylarında gerçekleşmiş olması da ayrıca sevindirici. Çünkü satın alma kararlarını bir süredir erteleyen kararsız tüketicileri harekete geçireceğini düşünüyoruz. Üstelik Türkiye’nin mobilya alma yoğunluğuna baktığımızda diğer ülkelere göre daha uzun aralıklı olduğunu örüyoruz. Bu noktada tüketicinin alım gücünün düştüğü şu günlerde KDV indirimi önemli bir kolaylık sağlayacaktır” dedi.

“KDV atağı tüketiciyi harekete geçirecek”

Davut Karaçak; “Geçen sene uygulanan KDV indirimi sayesinde yüzde 10 daha az ödeyen tüketiciler, sektöre 2 milyar dolarlık bir ek satış sağladı. Üstelik KDV indirimine sadece mobilya fiyatları boyutundan bakmamalıyız. Aynı zamanda arz talep dengesi doğrultusunda üretim kapasitesini arttırarak istihdam oranını yükseltiyor. Bu durum ise üretici ve markaların yeni pazar ve bayi yatırımlarına yönlendirerek büyük bir ekosistem yaratıyor. Biz Loda Mobilya olarak tüm mağaza ve ürün gruplarında KDV indirimini uygulamaya başladık. Bu noktada evini yenilemek isteyen veya yeni evlenecek olan kişiler için avantajlı bir alışveriş dönemi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“Mobilya sektörü desteklenirse dünyanın en büyük 10 üreticisi arasına girebiliriz”

Yapılan indirimin devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Davut Karaçak; “Mobilya, yüksek katma değerli bir sektör olduğu için özellikle ihracat konusunda üzerinde durulması ve her türlü desteğin verilmesi gerekir. Direkt ya da dolaylı olarak birçok alanla teması bulunan mobilya sektörünün ivme kazanması, ekonominin canlanmasına mutlak bir katkı sağlayacaktır. Üstelik iç piyasayı hareketlendiren KDV indiriminin devam etmesiyle birlikte üretim ve satışta görülecek artış sayesinde yeni istihdam olanakları için uygun zemin oluşacaktır. Bu indirim devam ettiği sürece 2023’e kadar üretimde 40 milyar TL sınırının üstüne çıkılacağını öngörebiliriz. Türkiye şu anda dünyada en fazla mobilya ihracatı yapan 13. ülke konumunda yer alıyor. KDV indiriminin sürekli kılınması ve yukarıdaki rakamlara ulaşılması halinde dünya sıralamasında ilk 10’da olacağımız günler yakındır” dedi.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAĞAZALARIMIZA ULAŞIN LODA MAĞAZALARI