YEMEK ODALARINDA YENİ TREND: MODERN AHŞAP MASA MODELLERİ

Yemek masalarının yaşamımızdaki tarihi o kadar da eski değil. Önce kısaca yemek masalarının hayatımızda şimdi kapladığı yeri nasıl edindiğine bir göz atalım, daha sonra da önüne geçilemez bir hızla moda olan ahşap yemek masalarının doğal, yalın ve zarif modellerini birlikte inceleyelim.

Ahşap Masa Modelleri Öncesinde Masanın Kısa Tarihi

Bugüne dek ulaşılabilen bulgular bir araya getirildiğinde, bilinen ilk masaların Mısırlılar tarafından imal edilmiş ve kullanılmış olduğu sonucuna varılabilir. Eşyaları, zeminde gezinen böceklerden ve zararlı haşerattan, biriken tozdan korumak ve yerden yüksekte tutmak amaçlı olarak, ahşap, metal veya taş satıhlardan yapılmış olduklarını biliyoruz. 

Yunanlar ve Romalılar masayı özellikle yemek yemek için kullanmışlardır. Günümüzde sehpa olarak kullandığımız modellere oldukça benzer bir şekilde, bronz veya gümüş karışımlı, mermer, metal ya da ahşap masa modelleri geliştirmişlerdir. Yemek masaları ise üretim ve kullanım aracı olarak özelleşmeleri bakımından ele alınırsa, ilk kez 16. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. 

Ancak, yerde oturmaya ve yer sofrasında yemek yemeğe alışık Türk toplumunda ise masa kullanımın ilk kez 19. yüzyıla denk gelmektedir. 

Artık hem daha sağlıklı hem de çok daha pratik olduğu için, sıklıkla yemek masaları ve yemek odaları tasarımları tercin edilmekte. Birbirinden farklı binlerce masa modeli içinde ise ahşap masa modelleri özellikle ön plana çıkmakta.

Şimdi dilerseniz, birlikte LODA mobilyanın usta tasarımcılarının incelikli bir zevkle ve farklı tercihleri dikkate alarak geliştirdikleri ahşap masa modelleri hakkında biraz daha ayrıntılı bir yolculuğa çıkalım.

Palma Masa

modern ahşap masa

Palma Serisinin gözbebeği olan bu parça, diğer birçok masanın aksine sandalye dışında bench ile de kullanılmasını mümkün kılacak şekilde tasarlandı. Aynı zamanda yemek odalarınızda aradığınız en önemli özellik konfor ve masa başında geçirilebilecek uzun keyifli saatler ise, üçgen formlu rahat ayak yapısı, metal destekli sağlam tasarımı ve bütün bunların yanı sıra ahşabın doğal görünümden ödün vermeyen sade tarzı ile, kalabalık sofralarınızın en kullanışlı mobilyası olmaya aday.

Alito Masa

Alito Masa, ahşap masa denince aklınızda canlanan ilk temsile sadakatle hizmet ediyor. Oldukça şık, sade ve doğal tasarımı ile gerçek anlamda evinizdeki yerinin hakkını verecek. Üzerindeki ahşap izlerinin ve tahta desenlerinin özenle korunmuş olması onu yalın ve özgür kılıyor. Aynı zamanda, sade tasarımı ile minimalist, modern ve özgün çizgisini koruyor. Akşam yemeklerinizi sizinle paylaşırken, sizi yormayacak sakin bir model olarak sunulmuş bir tasarıma sahip olması ise, ona ayrıca bir artı değer katıyor. 

Sır Masa

modern ahşap masa

Sizi hem şaşırtacak hem de kendine hayran bırakacak kadar cesur ve farklı bir tasarımla mutfağınızı ya da yemek odanızı süslemeyi düşünürseniz,Sır masa ahşap masa modelleri arasından özellikle dikkatinizi çekebilir. Özgün bir dizayna sahip olan köşeli ayak yapısı, hem üst tablasının olduğundan daha yukarıda görünmesini sağlıyor hem de ayaklar ve masanın hemen köşelerde birleştiği klasik masa anlayışına modern bir dokunuşla meydan okuyor. Ahşap gibi klasik bir materyali minimalist detaylarla modern mobilyalara dönüştüren LODA ekibi bu tasarımla gerçekten takdiri hak ediyor. 

Style Masa

modern ahşap masa modeli

Gerçekten farklı bir stil arayanların ilk tercihi olmak üzere dizayn edilmiş ve satışa sunulmuş olan Style masa, ilk bakışta sıradan bir ahşap masayı andırıyor. Ancak dikkatle incelendiğinde, özellikle ayak kısmındaki ters simetri ile tamamlanmış karakteristik formu modern masa denildiğinde akla ilk gelen tasvirleri değiştirebilme gücüne sahip. Ayrıca, baştan sona meşe ağacından üretilmiş olan bu masanın tablası da meşe masifpandan yapılma olduğu için, klasik bütünlük yeniden modern bir anlayışla birleştirilmiş oluyor. Salonunuzun ya da yemek odanızın yeni gözbebeğine merhaba diyebilirsiniz. 

Siena Masa

ahşap masa modeli

Ahşap masa modelleri arasından tercih yaparken, sizin için önemli olan kriterlerden birisi de masanın farklı ve modern ayak yapısı ise, bu estetik formu görmezden gelmeniz oldukça zor olacak. Siena masa estetik ve modern ayak formu ve ince tablasının mükemmel birleşimi ile yemek odanıza aydınlık ve farklı bir müdahale etmenize olanak tanımak üzere geliştirildi. Aynı zamanda yerli ceviz ağacının sıcacık görünümü ile yemeğinizi paylaştığınız arkadaşlarınızı ya da aile üyelerinizi daha samimi ve yakın bir atmosfer içerisinde ağırlama olanağı sunabileceğiniz bu masa, yaşam alanlarınızda sofistike bir şıklığın kapılarını aralamanıza yardımcı olacak. 

Prisma Masa

büyük ahşap masa

Bir masayı baştan aşağı süzdüğünüzde her santiminde farklı bir detayla karşılaşıp sizi şaşırtmasını bekliyorsanız, Prisma masa sizin için doğru bir seçim olabilir.Tek ayaklı bir yapıya sahip olan bu masanın en altındaki tabla tamamen paslanmaz çelikten yapılmadır ve ahşap masa modellerine bir detay katmak isteyen bir tasarımcının özenli çalışmasının göstergesidir. Ortadan destekli bir yapıya sahip olan ayak kısmında ise, farklı genişlikteki çıtalarla yapılan özgür bir çalışma göze çarpmaktadır. Farklı ve özgün bir estetik anlayışına sahip olanların ilgisini çekmeyi amaçlayan bu masa belki de sizi bekliyor. 

Numa Masa

ahşap masa modelleri

Orta destekli, geniş ama ince yapısıyla çok dikkat çekici ve klasik bir şıklığa sahip olan Numa masa, ahşap masa modellerinde eski ile yeniyi kavuşturan bir minimalist bir modernizm ile ahşabın bozulmamış görünümün kattığı rahatlığı birleştiriyor. Altı kişilik yemek için standart ölçülerde üretilmiş olan bu masa, görünümündeki rahatlığı kullanımı için de içtenlikle sunmakta.

Nepal Yemek Masası

açılabilir ahşap masa

Kullanışlı bir masa ihtiyacını kökten çözen, uzak doğunun doğallığı ile ahşap görümünü vurgulayan bir tasarıma sahip olan Nepal masa, tamamıyla yerli ceviz ağacından bir kaplamaya sahip. Klasik dört ayaklı tasarımdan vazgeçemeyenler için oldukça ideal bir konfor sunuyor. Bunun yanı sıra, kullanışındaki işlevsellikle de bir kez daha ön plana çıkıyor. Çünkü Nepal masa, ortasından açılıp uzatılarak 12 kişiye kadar kullanım olanağı sağlıyor. Rahatlık, şıklık ve işlevselliğin harika birleşimine hoş geldiniz. 

Kaki Masa

ince ayaklı ahşap masa

Geniş açılı ancakince ve estetik bacakları ile dikkat çeken Kaki masa, yemek odalarınızın hafif yardımcısı olmaya aday. Açık rengi ve ince çizgilerle belirlenmiş zarif yapısı sayesinde, evinde sade bir şıklık arayanların seçim yapmak istedikleri listede hızla üst sıralara tırmanabilir. Kendisiyle aynı tasarım zevkine sahip sandalyeleri ile yakaladığı harika uyum ise hem yemek odanıza bir bütünlük katacak hem de inceliğin yeni bir sunum zevki olarak gündeminize gelmesini sağlayacak. 

Lanka Masa

ahşap masa modeli

Tasarımında en önemli çıkış noktasını zarafet üzerinden kuran Lanka serisinin en iddialı parçalarından biri olan Lanka Masa da zarif ve yuvarlak çizgileri ile seriden ayrılması imkânsız bir parça. Ortadan açılır ilavesi ile zarif ve kullanışlı bir tasarımın mümkün olduğunu kanıtlayan bu dizayn aynı zamanda yumuşak ve doğal kahverengi yapısı ile göz zevkinizi de tatmin ediyor. Özenle seçilmiş gri kumaşla kaplı sandalyeleri kahve ve grinin huzurlu sonbahar akşamlarında sunduğu huzuru vadediyor. 

Space Masa

krem-ahşap masa

Ayak detayına yerleştirilmiş olan geometrik formun, modern mobilya anlayışının tasarımcıların tasarımlarını ne kadar özgürleştirebilecekleri konusunda sunduğu imkanların bir göstergesi olduğu oldukça açık. Space masa, materyalinde yerli ceviz kullanıldığı için, modern yapısının yanı sıra sofistike havasını da terk etmeyerek bambaşka bir ihtimal sunuyor. 

Area Masa

ahşap masa modelleri

Ahşap görünümünü asla yitirmeyen ceviz masifpan tablası ile ahşap masa kategorisine girmeyi hak eden bu ürün, ilgi çekici çapraz formda metal ayaklara sahip. Yalın bir tasarım anlayışı sunan bu ürün, alternatif bir model arayanların dikkatini hemen çekecektir.

Yazımızın bundan sonraki kısmında ahşap masa modelleri için yapılan farklı materyal eklemelerinin yarattığı küçük ama çarpıcı etkiye odaklanacağız.

Mermer ve Ahşap Bir Arada: Form Masa

ahşap ayaklı mermer yemek masası

Bu masa, ahşap kullanımını yalnızca ayaklarında tercih ettiği için, aslında, diğer modellerden oldukça farklı bir estetik zevke hitap ediyor. Asil bir görünüme sahip olan bu Form yemek masasının üst tablasında farklı bir materyal tercih edilmiş: Mermer. Yerden oldukça yüksek olarak tasarlanan mermer masanın ayakları ise, ahşabın ahşapla buluşmasının bir göstergesi olarak, kayın üzeri freze cevizden oluşuyor. Ayakların vernikli olması ise, hem mermerin parlaklığını ön plana çıkarıyor hem de ortama farklı bir hava katıyor. 

Ahşap ve Camın Buluşması: Lotus Masa

cam tablalı ahşap masa

Ahşap ile birlikte kullanılmasına alışkın olduğunuz birçok materyalin aksine Lotus masa bize cesur bir öner ile geliyor. Füme cam üst tablasının sunduğu ince özgürlük fikri ile farklı bir tasarım arayanların gözdesi olmaya aday olan bu yemek masası, yerli ceviz kullanılarak yapılmış olan ayakları ile tuhaf ama etkileyici bir bütünlük sunuyor. 

Gittikçe zorlaşan seçenekler arasında sizin yaşam tarzınızı ve dekorasyon zevklerinizi en doyurucu şekilde tatmin edecek yemek masasını bu ahşap masa modelleri arasında rahatlıkla bulabileceğinize inanıyoruz. Hem işlevsellikleri hem de tasarımları ile göz dolduran seçenekler arasında sizi doğru olana götürecek tek yok, kendi gözleriniz olacak. 

Whatsapp