OTURMA ODASI DEKORASYONU HAKKINDA FAYDALI İPUÇLARI

Mutlu bir evin anahtarı, birlikte en çok zaman geçirilen yerlere gösterilen özenle başlar. Bu bilinen bir fikir olmasına karşın, yine de bazen bizlere sanki oturma odası denince sadece koltuk ve televizyonu çağrıştırabiliyor. Bu sebeple, bu yazımızda hem yaşam kalitenizi artırmak için hem de en sık kullandığınız odanızı olabildikçe işlevsel ve konforlu bir şekilde değerlendirmeniz için oturma odası dekorasyonu hakkında faydalı ipuçlarını derledik.


Ortak Alanlara Farklı Bir Dokunuş: Oturma Odası Dekorasyonu

Loda Nova Kanepe Evlerimiz uzunca bir süredir, artık işyerinden döndüğümüzdeki uğrak noktamız. Kapınızı açıp, anahtarınızı bırakıp bir koltuğa kendinizi bıraktığınızda, günün bütün yorgunluğunu hissetmeniz mümkün. Kendinizi sağaltmak için de, böyle zamanlarda sevdiklerinizle geçirdiğiniz kaliteli zamana odaklanmak çoğu zaman en güvenli ve denenmiş çözüm oluyor.

Bunu düşününce, aslında, evin en çok kullandığınız odası kuşku götürmeyecek bir biçimde oturma odası olarak ortaya çıkar. Evde geçirdiğiniz zamanın çoğunda aslında yatak odanızda dinlenmekte olsanız da, duygusal paylaşımlarınızı yaptığınız, konuklarınızı ağırladığınız veya televizyon karşısında rahat bir hafta sonu sabahı için seçtiğiniz yer oturma odalarınızdır. 

oturma odasında aile

Ailenizle bir araya gelmek için, birbirinizi dinlemek ve birbirinizle paylaşmak için tercih edilen yer ortak alan olarak tarif ettiğimiz oturma odasıdır. Bu odadan bahsederken akla demli bir çay, sevilen bir kitap, ayakları uzatıp oturmanın mutluluğu ya da birlikte bir film izlemenin heyecanı gelir. Bu yüzden en çok kullandığımız oda olarak belirlediğimiz oturma odası dekorasyonu bizim için önemlidir. 

Oturma odası dekorasyonunda üç temel noktanın dikkate alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bunlardan birincisi, konfor olarak ele alınabilir. İkincisi, bu odayı dekore ederken odanın kullanım kolaylığına gösterilen özen olarak düşünülebilir. Üçüncüsü ise, elbette LODA mobilyanın sizler için sunduğu en büyük avantaj olan şıklık olmalıdır.

Konforlu Bir Oturma Odası Dekorasyonu İçin

sahra chester loda

Koltuklarınızın kumaşından başlayarak, satın almak istediğiniz veya oturma odası dekorasyonu için yaptığınız planların bir parçası olmasını düşlediğiniz her detayın sizin konforunuza hizmet ettiğinden emin olmanızı öneriyoruz. Alerjen kumaşlardan uzak durulan, minder yüksekliği beklentilerinize uygun olan bir koltuk takımı, diğer ihtimallerle arasındaki farkı size ilk bakışta hissettirecektir. 

Dinlence için ayırdığınız zamanı sizin için kolaylaştıracak ufak detaylara önem vererek çalışılmış bir tasarım, geçirdiğiniz zamanın kalitesini en yüksekte tutmaya özen gösterecektir. 

İşlevli bir Oturma Odası Dekorasyonu İçin


Kullanım kolaylığı, evinizin bütün alanları gibi, oturma odanızı da dekore ederken göz önünde tutmanız gereken anahtar faktörlerden biri olacaktır. Her şeyin diken üstünde olduğu, her an dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir odada keyifle vakit geçirmeniz kıyasla daha zor olacaktır.  Çayınızı, kahvenizi koyabileceğiniz yerler yakında olmalı, aksesuarlara boğulmuş gösteriş düşkünü tercihler yerine dengeli ve kullanışlı bir tasarımdan yana bir seçim yapmalısınız. 

Şık Bir Oturma Odası Dekorasyonu İçin

loda oturma odası takımı

Şıklığından ödün vermeyen bir tasarım ile ortak alanlarınızı paylaşmak ve anılarınızı biriktirmek istiyorsanız, LODA Mobilya yine sizin için en doğru adres olacaktır. Hem klasik hem de modern çizgileri bünyesinde barındırarak çalışan ve farkı ilk bakışta hissettiren bir etki için emek harcayan bir tarza sahip olduğumuz için, tam istediğiniz gibi olan seçenekleri size sunabiliyor olmaktan ötürü büyük bir gurur duyuyoruz. Özenli bir görünümle bezenmiş bir odada sevdiklerinizi ağırlamak sizin için bir keyif olacak. 

Yazımızın bundan sonraki kısmında, beraberce, oturma odası dekorasyonu için dünya genelinde kabul görmüş ve öne çıkan birkaç dekorasyon akımını daha yakından incelemeye çalışacağız. Böylece, bu akımların karşılığını en rahat, en işlevsel ve en şık biçimiyle bulabileceğiniz adreste, sizin için seçiminizde yardımcı olacak bir rehber bulunuyor olacak. 

Modern Takımlar 


Modern oturma odası dekorasyonu, genel olarak sadece klasiğin dışına çıkmayı başarmış olan bir tercihle yansıtılabilir. Ancak biz, LODA ekibi olarak, bu kabulü de aşarak, cesur çizgilerle, canlı renklerle, zamanın ruhuna uygun detaylarla hazırladığımız detaylarla süslü tasarımlarımızla karşınızda olmaya devam edeceğiz. 

Örnek vermek gerekirse, rahat bir yapıda olduğu ekrandaki görünümünden bile belli olan bir ürünümüz, Spazio Kanepe, bizim için şıklığı, konforu ve modern bir yaklaşımı buluşturduğunda dolayı özel bir yere sahiptir. Dolgun yastıklarına cesur bir zıtlıkla ayak kısımlarında ince bacak detayıyla çalışılmış olan kısa yükseltiler kanepenin modern havasını vurgulamakta. Oturma odasının en temel bileşenlerinden olan kanepede bu rüzgarı yakaladığınızda, yazımınızın devamında vereceğimiz diğer faydalı ipuçları ile de oturma odası dekorasyonu fikirlerinizi zenginleştirebilirsiniz. 

İskandinav Rüzgârı

iskandinav mobilya

Son zamanlarda mobilya piyasasını ele geçiren İskandinav tasarımlar ve akımlara bir de biz yakından bakalım istedik.

İskandinav iç tasarımını ilk bakışta tanımanın çok daha kolay olduğu söylenir. Bu yüzden, bir tarza sahip olduğunun ilk bakışta anlaşılmasını isteyenler, bu tarza yönelebilirler. Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır. O da, yalnızca bir İskandinav tarzı olmadığı, aksine, birden fazla İskandinav seçeneğin varlığından haberdar olunması gerektiğidir. Bu seçeneklerin hepsi bazı genel elementlere sahiptir. Böylece hepsini İskandinav Rüzgârı içerisine dahil etmek mümkündür. 

Örneğin, bütün İskandinav iç tasarımlarında neredeyse bir imza olarak, yerler tahtadandır. Bir tahta zemin üzerine inşa etme geleneğini sürdürmek bu akımın en önemli göstergelerinden sayılabilir. Genellikle açık renkler tercih edilir, ancak elbette bu bir kısıtlama değildir. Ahşap ve türevlerinin nem ile olan uyumsuz ilişkisi göz önüne alınarak, banyo dışında her odada kullanılabilecek bir tarza sahip oldukları söylenebilir. 

İskandinav tasarımlarının renk paleti oldukça aydınlık ve açıktır. Bize dayatılan dar evlerin en büyük gereksinimi olan aydınlık ve ışığın yansıtılması ilkesinin başarıyla taşıdığı için de günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Genellikle grinin ve mavinin izlerini taşıyan, zaman zaman da açık ve koyu kahvelerle canlanan birçok beyaz görmeniz mümkündür. Bazı kısımlarda ise daha koyu renkler farklı göz zevklerine aynı ihtişamın hitap edebilmesi için zaman zaman kullanılabilir.

Minimalizm Etkisi

minimalist tasarım sandalye

Minimalizm sözcüğü, Fransızca?dan gelen minimum sözcüğünden türemiş ve Türkçe?de asgari, en küçük veya en az miktarda kullanılan gibi bir anlama sahip bir kelimedir. Müzik, görsel sanatlar, mimari, iç mimari gibi pek çok alanda kullanılan, biçimde sadeliği ve nesnel yaklaşımı savunan minimalizmin akım olarak ortaya çıkışı 1960?lı yılların sonlarına doğru başlamıştır. Ancak yeniden ve taze olarak gündemdedir. 

Kısaca bu akımı tanımlamak gerekirse; bir fikri minimum sayıda çizgi, biçim, renk, değer ve dokuya indirgeme yaparak vurgulamak olarak söylemek doğru olacaktır. 

Mimari ve iç mimari tasarımlarda ise bu akımın karşılığı; en az malzemeyle en yalın, en ekonomik ve en işlevsel tasarımlar ile sonuca ulaşmak anlamına gelmektedir. Bu da LODA Mobilyanın estetik anlayışıyla oldukça güçlü bir biçimde örtüşmektedir. Sakin, rahatlatıcı bir atmosfere sahip olmak isteyenler için oldukça uygun olan minimalist tarzın temelinde aynı zamanda temiz ve düzenli bir görünümde yatar.

Minimalist bir oturma odası dekorasyonu için gereksiz, fazla aksesuarlardan uzak durmak, mobilya, duvar ve zeminlerde göz yormayan doğal renkler tercih etmek gerekir. Bu minvalde bir oturma odası dekorasyonu yapılırken cam, pencere gibi doğal ışık kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak, yapay aydınlatma elemanları seçiminde ise sade tasarımlara sahip, cam, metal veya seramik malzemelerden yapılmış, modern görünümlü aydınlatma elemanlarını tercih etmek daha uygun olacaktır.

Minimalist tarzda oturma odası tasarımlarında, odanın karmaşık gözükmemesi ve derli toplu bir görünüme sahip olması tercih edilmektedir. Bu akımdan size önerebileceğimiz en güçlü ürünümüz ise, Love Seat isimli özgün tasarımımızdır.

Umarız bu yazı sizin için keyifli, konforlu, işlevsel ve şık bir oturma odası dekorasyonu için yönlendirici olmuştur.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAĞAZALARIMIZA ULAŞIN LODA MAĞAZALARI