RETRO TARZI MOBİLYA MODELLERİ EV DEKORASYONUNDA NASIL KULLANILIR?

Geçmişi anmak ve hayatımızda geçmişin keyifli ve hoş detaylarına yer vermek için kullanabileceğiniz retro tarzı mobilya modelleri ile yaşam alanlarında hoş bir görünüm elde etmek mümkün. Retro, yakın geçmişte popüler olan akımların yeniden kullanıldığı hoş bir tarz olarak dikkat çekerken bu keyifli ve enerji yüksek tarzı yaşam alanlarında kullanarak farklılık yaratan bir dekorasyon elde edebiliriz.

Retro Tarzı Dekorasyon Nedir?

1950?li yıllardan başlayan ve 1990lı yıllara kadar geçen sürede ikonikleşen detayları öne çıkaran eşya ve uygulamalar ile yapılan dekorasyona retro tarzı dekorasyon adı verilmektedir. Retro dekorasyon, bu dönemlere ait popüler eşyaların yaşam alanlarına oldukça enerjik ve canlı bir hava katması sebebiyle son zamanlarda çok sık tercih edilen bir dekorasyon tarzıdır. Canlı renklerin ve konforlu detayların dikkat çektiği retro mobilyalar oldukça keyifli bir görünüm oluşturmanız da etkilidir. Retro tarzı mobilyaları doğru bir şekilde bir araya getirmek bu tarzı başarılı bir şekilde yansıtmak için önemlidir.

Retro Tarzı Mobilyalar Ne Tür Detaylara Sahiptir?

Retro tarzı mobilya modelleri renkleri ve üretildikleri materyaller ile ayırabiliriz. Renklerin oldukça canlı ve parlak olduğu retro mobilyalarda krom, sert plastik ya da fiberglas gibi malzemeler kullanılmaktadır. Renkli tablolar, üzeri baskılı kırlentler, desenli duvar kağıtları bu tarzı tamamlamak için kullanılan dekoratif ürünler arasında yer alır. Materyal ve renk uyumu ile bağlanan aksesuarlar ve mobilyalar doğru bir şekilde bir araya getirildiği zaman oldukça hoş bir görünüm elde etmenizi sağlar. Çok renkli, metal tablolar; ahşap detayları ön planda olan aksesuarlar, kareli desenler, kontrast renkli parçalar ve dahası retro mobilyaların sahip olduğu detaylar ile uyum içerisindedirler.

tahta zemin üzerinde duran mavi retro desenli üç çekmeceli retro komidin, retro tarzı mobilya

Retro Tarzı Dekorasyonda Öne Çıkan Renkler

Retro tarzı mobilya ve aksesuarlarda dikkat çeken renkler oldukça canlı ve enerjik renklerdir. Pembe ve tonları arasında özellikle fuşya, hardal sarısı, mint ve orman yeşili, mor, denim mavisi, safran sarısı, petrol yeşili gibi renkler retro tarzında öne çıkan renkler arasındadır. Bu renklerin odağında şekillenen dekorasyonda siyah, beyaz, ahşap ve metal renkleri baskın olarak kullanılır. Renklerin özellikle canlı ve enerjik olduğu retro tasarımları bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanmak önemlidir. Dekorasyon trendlerinde aşırıya kaçmak hiçbir zaman tercih edilmediği için renkler konusunda denge sağlamak gerekir.

Retro Dekorasyonda Aydınlatma

Ahşap ve metal ayaklı lambader modelleri, detayların ön plana çıktığı tasarımlar retro dekorasyonda öne çıkan aydınlatma modelleri arasında yer almaktadır. Retro tarzı mobilya modelleri ile oldukça hoş bir uyum içerisinde olan bu aydınlatmalar dikkat çekici detaylara sahiptirler. Geniş ve heybetli tasarımlara sahip retro aydınlatma ürünleri ile dekorasyonun tarzını tamamlayabilirsiniz. Ahşap materyaller retro tarzında genellikle örgüt detaylar ile birlikte kullanılır. Dantel, örgü ve nakış gibi detayların öne çıktığı bu tasarımlarla dekoratif bir görünüm elde etmek çok kolaydır. Kristal avizeler ve sarkıt lamba modelleri de retro tarzda öne çıkan aydınlatma ürünleri arasında yer almaktadır.retro tarzı ahşap ve metal detaylı aydınlatma modelleri

Retro Dekorasyonun Püf Noktaları

Retro dekorasyonu uygulamak çok kolay olsa da hata yapmak da aynı derecede kolaydır. Bu nedenle retro tarz için temel prensipleri bilmek önemlidir. Modern çizgilere sahip alanlarda rahatlıkla kullanılan retro tarzı mobilya modelleri bulmak oldukça kolaydır. Ancak kolay bulunsalar bile aşırı derecede kullanılan retro detaylar evin bir anda film seti gibi gözükmesine neden olabilir. Modelleri ve aksesuarlar seçerken doğru bir oran sağlamaya özen göstermelisiniz. Retro tarz elde etmek için mobilyaları kullanacaksanız eğer aksesuarlarda modern detaylara sahip ürünleri tercih edebilirsiniz. Aksesuarlar seçiminde retro mobilya ile her açıdan uyum sağlayacak tablo, kırlent ve aydınlatma ürünlerine az sayıda olsa da yer verebilirsiniz. Eğer aksesuarlarda retro tarza ağırlık vermek istiyorsanız modern ve retro mobilyaları bir arada kullanmayı tercih edin. Her alanda tamamen retro tarzı kullanmak hem göz yorucu hem de sıkıcı bir görünüm elde etmenize neden olabilir. Tarzın en önemli yansıtıcısı olan renkler oldukça canlı ve göz alıcı olduğu için doğru kullanılmalıdır. Retro renkleri ahşap renkleri, siyah ve metalik renklerle kontrol altına alabilirsiniz. Farklı bir deneyim olarak da retro ile modern çizgileri aynı eşya üzerinde birleştirerek tercih edebilirsiniz. Örneğin; patchwork detaylara sahip kırlent modelleri retro tarzda oldukça kullanılmaktadır. Canlı renklere sahip patchwork kırlent modelleri yerine pastel renklere sahip olanları tercih ederek güzel bir denge yakalamak mümkündür.

Retro Tarzı Kimler İçin Uygundur?

Retro dekorasyonu ne kadar dengelemek isterseniz isteyin bu tarz oldukça canlı ve enerjiktir. Bu nedenle yaşam alanlarında eğlenceli ve keyifli detaylara yer vermek, farklılık yaratmak isteyenler bu tarza mobilya ve aksesuarları rahatlıkla tercih edebilir. Sade ve minimal alanlarda retro detaylara yer vermek isteyenler ise daha çok metal ve ahşap malzemenin kullanıldığı ürünleri tercih edebilirler. Detaylar ile öne çıkan bir dekorasyon arayışında olanlar için küçük bir radyo, ufak bir abajur ve desenli bir kırlent ile retro tarzın enerjisini evinize getirebilirsiniz.

Retro Tarzı Kullanabileceğiniz Alanlar

Retro dekorasyon unsurlarını rahatlıkla kullanabileceğiniz alanlar aslında evinizin tüm alanlarıdır. Salon, mutfak, banyo ve yatak odalarında retro tarzı kullanabilmenin farklı farklı yöntemleri var. Salon dekorasyonunda retro tarzı mobilyalar kullanmak bunları minimal ve modern aksesuarlar ile tamamlamak oldukça hoş bir görünüm elde etmenizi sağlar. Banyolarda ise paspas ve duş perdesi gibi parçalarda retro renkleri ve desenleri tercih edebilirsiniz. Mutfaklarda retro bir tarz elde etmek için ön plana çıkan yeni nesil retro küçük ev aletlerini kullanabilir, mutfak mobilyası seçimlerinde retro modeller tercih edebilirsiniz. Daha ufak dokunuşlarla retro tarzı yansıtmak için perde, sandalye ya da koltuk döşemesi ve halı gibi parçalarda renkli ve desenli modelleri kullanmak alanlarda farklılık elde etmenize yardımcı olur.

Oturma Alanlarında Retro Şıklık

Loda Alba kanepe modeli retro tarzı mobilya tasarımları arasında modern çizgileri ile tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır. Minimal çizgiler ve retro detayların bir araya geldiği tasarımı konforlu ve enerji oturma alanları yaratmak için tercih edebilirsiniz.

Bir Retro Klasiği: Chestnut

retro tarzında kapitone üçlü gri koltukChestnut kanepe modelleri retro tarzının en etkileyici tasarımları arasındadır. Modern kumaşı ve desenleri ile yaşam alanlarına başarılı bir şekilde uyum sağlayan Sahra Chester kanepe modeli ile retro tarzı başarılı bir şekilde yaşam alanlarınıza entegre edebilirsiniz.

Renklerin Canlılığını Kullanın

tabure şeklinde retro renklerde tasarım yan sehpa, retro tarzı mobilyaRetro tarzı yansıtmanın en güzel yollarından birisi olan canlı renk kullanımını, modern çizgilerle ve ahşap materyal ile birleştiren Dublo yan sehpa evlerinize konforlu bir şıklık katacak retro tarzı mobilya modelleri arasında yer alıyor.

Modern Çizgiler, Retro Tasarımlar

Bir dönemin popüler mobilya tasarımları arasında yer alan İskandinav mobilyaları modern çizgiler ile bir araya getiren Suffa berjermodeli ile yaşam alanlarınızda istediğiniz dengeyi yakalayabilirsiniz. Retro alanlara başarılı bir şekilde uyum sağlayacak bu parça hem dekorasyonu tamamlaması hem de alana modern çizgiler katması sebebiyle öne çıkmaktadır.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAĞAZALARIMIZA ULAŞIN LODA MAĞAZALARI