6 ADIMDA YEMEK ODASI DEKORASYONU

Yemek odası dekorasyonu günlük hayatta size keyif ve enerji veren bir unsur olması sebebiyle oldukça önemlidir. Hem günlük aile sofralarınızın hem de kutlamaların ve ziyafetlerin organize edildiği alanlar olarak öne çıkan yemek odaları doğru bir şekilde dekore edildiğinde evinizin en keyifli köşesi olabilir.

Size yardımcı olabilmek için, yemek odanızı nasıl dekore etmeniz gerektiğine dair önemli noktaları sıraladık. Anlaşılan, rüya gibi bir yemek odası dekorasyonuna sadece altı adım uzaktasınız!

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

yemek odası dekorasyonu

Yemek odası günün her öğününde size keyif verecek ve özel organizasyonlarınızda misafirlerinize iyi hissettirecek şekilde dekore edilmelidir. Hem zevkinizi yansıtması hem de eviniz için uygun ve işlevsel olması adına size sunacağımız altı adımı takip edebilirsiniz.

İşte yemek odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gerekenler:

1. Eve ve Salona Uyum

minimal yemek odası dekoru

Yemek odası dekorasyonu sırasında ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey yemek takımınızın kullanacağınız alana ve evin genel dekorasyonuna uyumudur. Yemek takımını salonunuzda kullanıyorsanız, odayı iki kısma bölecek ve uyumlu geçiş sağlayacak doğru parçayı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Konsol ya da kanepe gibi mobilyalar ile büyük salonları ikiye bölmek mümkündür. Yan ve arka kısımlarında kütüphane modülü olan Loda Pavon köşe takımı bir alanı ikiye bölmek istediğiniz zaman tercih edebileceğiniz mobilyalardan birisidir. 

Dekorasyon sırasında iç mekanda kullanılan renklerin mekan algısına etkisini de unutmayalım. Yemek odası dekorasyonunuz  salon ve evin renklerine uyumlu olmalıdır. Doğru renk seçimi ile yaşam alanınızı olduğundan daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz. 

Yemek odanızda iştah açan renkler kullanmak isterseniz, alandaki renklere uyumlu olarak turuncu, sarı ve kırmızı tonlarını tercih edebilirsiniz. Oturma odası mobilyaları ahşap renkli mobilyalar ise dekorasyonda kırık beyaz, açık kahverengi, mavi ve yeşil gibi doğadan gelen renkleri tercih edebilirsiniz.

Minimalist çizgilere sahip modern mobilyalara sahipseniz eğer bu mobilyalar genellikle siyah ya da beyaz tonlarında olduğu için dekorasyonda parlak ve canlı renkleri kullanarak enerjik bir alan yaratabilirsiniz.

2. Mobilya Seçimi

modern yemek odası takımı

Yemek odası mobilyalarınızı doğru seçtiğinizden emin olmak için ölçülere her zaman dikkat etmelisiniz. Konsolun kapaklarının nasıl açılacağını göz önünde bulundurarak açık kapakla ölçüm yapmalı, masanızı ve sandalyelerinizi yerleştirdiğiniz zaman kalan alanı iyice hesaplamalısınız.

Eğer küçük bir alanı yemek odası olarak kullanacaksanız kayan kapaklı konsollar size işlevsel çözümler sunacaktır.  Günümüzde dolap tipli konsolların yerini daha kısa ve geniş konsollar aldığı için alanınız küçük olsa bile rahatlıkla uygun bir konsol tercih edebilirsiniz. 

En önemli parça, yemek masasıdır. Yemek odası masaları çok sayıda boyut, tasarım ve malzemede mevcut olsa da, sizin için uygun olanı seçmelisiniz. Sınırlı bir alanınız ve çok sayıda misafiriniz var ise genişletilebilir masalar kullanabilirsiniz.

Modası asla geçmeyecek bir yemek masası arıyorsanız, Capella Masa gibi dikdörtgen bir masa her zaman için iyi bir tercih olacaktır. Yine de, odanıza göre kare bir yemek masası düşünebilirsiniz. Bu şekilde masada oturan insanların etkileşimi daha iyi olacaktır.

Harika bir sandalye seti olmadan yemek masanızın keyfini çıkarmak neredeyse imkansızdır. Sandalyeler masanızla ve alanınızla uyumlu ve tamamlayıcı olmalıdır. Misafirlerinizin akşamın tadını çıkarabilmesi için rahat edecekleri minderli sandalyeler seçebilirsiniz.

3. Mobilya Yerleşimi

ahşap yemek odası

Yemek odasına eşyaları yerleştirirken öncelikle büyük parçalardan başlamalısınız. Yerleştirmeniz gereken ilk eşya yemek masası olmalıdır. Yemek masanızı düzenlediğiniz alanın ortasına yerleştirebilirsiniz. 

Pencere önüne yerleştirilen yemek masaları oldukça ferah ve aydınlık bir görüntü sunar. Küçük alanlarda masanın pencere kenarında olması alan tasarrufu elde etmek açısından önemlidir.

Konsol ya da ayna ile hizalanan yemek masası alanın daha geniş gözükmesini sağlar. Dar alanlarda ayna kullanımı odanın daha geniş gözükmesine katkı sağlayacağından dolayı aynanın mobilyalar ile hizalanması oldukça önemlidir.

4. Depolama Alanları

ahşap konsol

Mutfakta ileri geri gidip zaman kaybetmemek için sofra takımlarını saklayabileceğiniz uyumlu bir dolap ya da konsol önemlidir. Sofra takımlarınız konsolda duracaksa hem iç haznesinin geniş ve kullanışlı olması hem de sizin kullanım alışkanlıklarınıza hitap etmesi önemlidir.

Kolay açılıp kapanan, eşyalarınızı rahatça alabileceğiniz ve yerleştirebileceğiniz konsol tasarımları ile yemek odalarında konfor elde edebilirsiniz. Konsollar haricinde yemek odanıza yerleştireceğiniz bir vitrin ile de hem depolama alanı yaratabilir, hem de içine yerleştireceğiniz güzel parçalar ile şık bir görüntü sergileyebilirsiniz.

5. Aydınlatma

rose gold yemek odası

Muhtemelen, güneş battıktan sonra yemek odanızda çok daha fazla zaman geçireceksiniz, bu nedenle alanınıza uygun bir aydınlatma armatürü bulmak önemlidir. Aydınlatma çözümleri için yemek masasının üzerinde bulunan bir avize ya da konsol yanına yerleştirilmiş bir lambader farklı ve şık çözümler sunar.  

Aydınlık ve ferah alanlar için yemek odanızın farklı yerlerine abajurlar koyabilirsiniz. Daha gösterişli bir alan elde etmek istiyorsanız da masanın üzerine asılan büyük avizeler tercih edebilirsiniz. Öte yandan aplikler, yeterli  tavan yüksekliğine sahip değilseniz kullanabileceğiniz bir aydınlatma alternatifidir.

6. Tamamlayıcı Dokunuşlar

yemek masası dekoru

Yemek odanızın mobilyalarını seçip yerleştirdiyseniz, birkaç son dokunuşla eserinizi daha da mükemmelleştirebilirsiniz. Örneğin yemek masanızın altına sereceğiniz bir halı seçebilirsiniz. Ahşap zemin ve ahşap yemek masası olan bir alanda halı kullanmak çok önemli bir detaydır. Ayrıca dökülmelere karşı temizliği kolay halılar seçebilirsiniz.

Bir başka ipucu da yemek takımınızın yakın olduğu duvarı uygun bir duvar kağıdı ile süslemektir. Böylece farklı alan algısı oluşturabilir, iştah açıcı renkler seçerek daha davetkar bir yemek odasına sahip olabilirsiniz.

Konsolunuzun üzerine yerleştireceğiniz vazolar ve mumlar gibi objelerle ortamı tamamlayabilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda masanızın ortasına sereceğiniz zarif bir örtü, bir vazo içinde çiçek demetleri veya dekoratif tabakta sergileyeceğiniz taze meyveler, görsel bütünlüğü sağlayacaktır.

Bu yazımızda sizler için yemek odası dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken 6 önemli noktadan bahsettik. Yemek odanızı nasıl dekore edeceğinizi öğrendiğinize göre, dekore etmeye modern ve tasarım mobilyanın ilk adresi Loda ile başlayabilirsiniz. 


Şık ve fonksiyonel tasarımları ile keyifli yemeklerin vazgeçilmezi olan en güzel yemek odası modelleri için Loda’yı tercih edebilirsiniz.


Whatsapp