ESKİ FİSKOSLARIN YERİNİ ALAN BİRBİRİNDEN ŞIK ZİGON SEHPA ÇEŞİTLERİ

Evinize bir konuk geldiğinde onu en iyi şekilde ağırlamak ve ona evinizin sıcaklığını sunmayı elbette siz de herkes kadar istersiniz. Toplum olarak zihnimizde misafir kelimesiyle eşleşmiş bir kelime varsa, bu da zigon sehpa olmalı. Geçen yıllar içerisinde zigon sehpa çeşitleri de dekorasyon ve modanın her alanını vuran değişim dalgasından nasibini aldı ve bu sehpaların da artık değişme ve yenilenme vakti geldi.

Zigon Sehpa Hakkında

Zigon sözcüğü dilimize yabancı bir kelime olduğu için, en başta bilmeyen birisine zigon sehpa çeşitleri ve ne olduğunu anlatırken zorluk çekilmiş olması oldukça muhtemel. Ancak zaten, zigon kelimesi ev dekorasyonu modasının dünya çapındaki öncülerinden olan Fransızlardan alınmış. Fransızca kökenli bir sözcük olan cigogne, orijinal dilince ?leylek masa? anlamına geliyor. Koltuklarda oturmakta olan misafirlerin, kendilerine sunulan ikramlara yüksek ve ince bacaklı sehpaların üzerinden daha kolay bir biçimde ulaşmaları düşünülerek ortaya çıkan bir kelime. Buradan evrilerek bizim dilimize de zigon olarak geçmiş. Zigon sehpa modelleri elbette yalnızca misafirler için değildir. Özenle düzenlediğimiz evimizin keyfine varmak için biz de rahatlıkla kullanabişiriz. Ancak Bilmeyen birine anlattığımızda, ?misafir sehpası olarak hatırlaması da oldukça büyük bir ihtimal. Zigon sehpalara ilişkin yapılan bir hata da, sıkça fiskos sehpaları ile karıştırılmaları. Başlangıçta, zigon sehpalar ve fiskos sehpalar, ülkemizin her yerinde birbirleriyle yarışmaktaydılar. Peki bunlar gerçekten birbirinden çok mu farklı?

Fiskos Sehpa ve Zigon Sehpa Çeşitleri

fiskos-sehpa Aslında fiskos sehpa ve zigon sehpa çeşitleri yaklaşık olarak aynı işlev için tasarlanmışlardır. İkisi de konuklarla bir ikramı paylaşırken iki kişinin arasına konmaktadır. Ancak hem kullanım alanları hem işlevleri hem de ülkemizdeki tarihleri açısından oldukça farklılık göstermektedirler. Fiskos sehpalar isimlerini oldukça tahmin edilebilir bir yerden almaktadırlar. İnsanlar evlerinde başkaları hakkında konuşurken bunların duyulmasını istemediklerinde, yani aslında dedikodu yaptıkları zamanlarda, alçak sesle konuşurlar. Bahsedilen kişi o gün konuk ya da ev halkından biri olarak orada olmasa bile, başkalarının duyacağından endişelenen insanlar, çok kısık sesle, neredeyse fısıltı ile konuşmaktadırlar. Bu fısıltı sesi, konuşmaya dahil olması istenmeyen insanlar tarafından ?fiskos? şeklinde duyulmaktadır. Buradan da anlaşılabileceği gibi, fiskos sehpalar tek parça halindedir ve aynı anda en fazla iki kişiye hizmet edebilir. Fiskos sehpaların Türkiye piyasasındaki tarihi zigonlardan biraz daha eskidir. Bu sebeple, fiskos sehpaların yerini çok daha kullanışlı olan zigon sehpa çeşitleri aldığında, başlangıçta birbiriyle karıştırılmışlardır. Ancak aralarında görmezden gelinemeyecek farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, fiskos sehpaların aksine, zigon sehpa çeşitleri çoklu hizmet için daha uygundur. İç içe geçebilen birçok sehpadan oluşması, sehpaların boyutlarının farklılık göstermesi, evdeki konukların ya da ev sahiplerinin yaşlarına daha uygun olmaları ve en konforlu bir şekilde üretilenlerin paylaşılması için çok daha işlevseldir.

Zigon Sehpa Modasının Dekorasyona Girişi

zigon sehpa çeşitleriZigon sehpa çeşitleri, evlerimizin oturma odalarına ve salonlarına doksanlı yıllarda gelmeye başlamıştır. Bir anda, evde eve yayılmış ve kullanım kolaylığı ile herkesin beğenisini toplamış olan bir üründür. Gittiğiniz her evin misafir odasında muhakkak bir zigon takımı görmek artık sıradan, hatta neredeyse gerekli olarak düşünülmeye başlanmıştır. İlk ortaya çıktıklarında ismi elbette zigon sehpa değildi. En başlarda, fiskos sehpadan ayrılmak için, zigon sehpa çeşitlerine yavrulu sehpa denmekte idi. İçinden daha küçük bir ya da birkaç sehpanın çıkması, insanlara bu ismi çağrıştırmış olmalı. Zamanla bu zigon sehpa çeşitleri ev kadınları tarafından da beğenilmiş ve işlevselliği takdir görmüştür. Bu sebeple zigon sehpa takımlarının gitgide küçülen her parçası için aynı modelde ama farklı büyüklüklerde bir dantel işlenmesi de aynı yıllara rastlamaktadır. O dönemin dekorasyon modası gereği, el emeği ürünlerin sergilenmesi için bu sehpa takımları bir fırsata dönüşmüştür. Zigon sehpa çeşitleri kalabalık bir misafir güruhu geldiği zamanlarda kullanılmak üzere büyükten küçüğe yarım aralanmış bir şekilde, salonun kenarında hizmet için hazır beklemektedir. Genellikle en büyük olanı sabit ve işlevsiz bir biçimde tutulup, alttakiler kullanılmaktadır. Ancak, elbette yenilenen ve göz zevkinin yanı sıra kullanışlılık ve işlevselliğe de önem veren modern dekorasyon anlayışı zigon sehpalara da yansımıştır. Artık işlevsiz ve sabit sehpalar tercih edilmemekte, gerektiği kadar zigon sehpayı içeren daha minimal modellere yönelim artmaktadır.

Zigon Sehpaların Kullanım Alanları

Anadolu topraklarının örf ve adetlerinde misafirin apayrı bir yeri vardır. Bu nedenle evimize gelen ve evimizin sıcak ortamını paylaşmak istediğimiz misafirleri en iyi şekilde ağırlamak için elimizden geleni yapmaya çalışmak oldukça normal karşılanmaktadır. Hazırladığımız ve sunmak istediğimiz leziz yemekleri ve ikramlık küçük paylaşımlarımızı misafirlerimize takdim ederek onlara, kişiliğimizi yansıtan evimizde kendilerini rahat hissettirmek ve onları memnun etmek amaçlanmaktadır. Böylesi anlarda da en büyük yardımcı mobilyamız zigon sehpa olarak görülür. İç içe geçen farklı büyüklükteki birkaç sehpadan oluşan zigon sehpa çeşitleri evinizde her an kullanıma hazır konumda bulunan portatif masalar olarak düşünülebilirler. Evinizin oturma odasında ve salonunda bulundurduğumuz zigon sehpa çeşitleri aile sohbetlerinin ve misafirlere çay yanında verilen ikramlıkların kolayca servisi açısından en işlevli ve en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Farklı renk ve modellerde üretilen zigon sehpalar, kullanıcılara bir seçenek imkânı sunmaktadır. Şık ve işlevsel bir eve sahip olmak isteyen müşterilerimize, oturma gruplarına uygun zigon sehpa seçmeye özen göstermelerini içtenlikte tavsiye ediyoruz.

Zigon Sehpa Çeşitleri Arasından Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıradan mağazalarda oturma grubu takımı içerisine bir de zigon sehpa eklemek artık olağanlaşmış durumdadır. Evin diğer bileşenlerini, yaratılmak istenen ruhu ve ambiyansı düşünmeden neredeyse dayatma bir zorlama ile sunulan bu seçeneğin evinize uyacağını düşünmek çok zor. Ancak ev dekorasyonu sadece birkaç parçanın uyumundan ibaret değildir. Kendi içerisinde tutarlılığı ve farklılıkları ile canlı ve dinamik bir bütündür. Böyle olunca herhangi bir mağazadan zigon sehpa çeşitleri bakmak ve onları ayrıca satın almak zorlaşmaktadır. Daima evine özen gösteren biriyseniz ve yaşadığınız yerin sizin bir yansımanız olduğunu düşünüyorsanız, en küçük ayrıntıya bile dikkat etmeli ve zigon sehpanızı kendiniz seçmeye çalışmalısınız. Zigon sehpa seçerken dikkat edilmesi gereken noktaların başında dekoratif uyumluluk gelmektedir. Çünkü oturma odanızda sıklıkla kullanacağınız bir mobilya çeşidi olan zigon sehpa, mekanla uyumsuz olduğunda fazlasıyla dikkat çekecektir. Bu durum elbette evinize gelen konuklar tarafından da fark edilecek ve hem onları hem de sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle zigon sehpa seçiminizi diğer mobilyalarınızla uyumlu olacak şekilde yaparsanız daha uzun bir ömürlü bir tercih yapmış olabilirsiniz. Modern bir oturma odası dekorasyonu tercih ederseniz, modern bir zigon sehpa seçimi uygun olabilir. Veya bunun yerine daha çok ayrıntılara odaklanan biriyseniz ve koltuk takımınızda başkaca nitelikler aramaktaysanız zigon sehpa modelleri arasından evinizdeki diğer aksesuarlara uygun olacak şekilde klasik ya da fütüristik bir seçim yapabilirsiniz. Böylece modern ya da Retro bir dekorasyonun bütünlüğü için de hazırlıklı olabilirsiniz. Zigon sehpa seçiminizde dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise zigon sehpaların malzeme kalitesi ve tasarım inceliğidir. Seçeceğiniz zigon sehpanın dayanıklı malzemeden yapılmış olması, kolay temizlenebilmesi ve renginin solmaması çok önemlidir.

LODA Mobilyanın Zigon Sehpa Çeşitleri

LODA Mobilya ekibi olarak elbette evinizin her ayrıntısını en az sizin kadar incelikli bir şekilde düşünüyor ve onun mükemmel olmasına sizin kadar özen göstermeye çalışıyoruz. Bu sebeple LODA mobilya içerisindeki zigon sehpa çeşitlerine sizinle birlikte göz atmak bizim için ayrı bir keyif olacak.

Cross C Zigon Sehpa Modeli

modern zigon sehpa Modernitenin evinizin genel teması olmasını planlıyorsanız muhtemelen bütün seçimlerin arasında öne çıkacak olan Cross C Zigon sehpa modelimiz olacaktır. Bu modelimizin özenli tasarımı ve ilgi çekici ayak yapısı dekorasyon zevkinizdeki ince farklıları kolaylıkla ortaya koyabilmeniz için güzel bir seçenek olabilir. Metal statik boyalı ayak formu fütüristik tarzı olabilecek en yenilikçi şekilde yansıtmaktadır. Bununla birlikte üst tablasının yuvarlak kenarlı kare formu da bir başka özenli detay olarak salonunuzun ya da oturma odanızın bir köşesinde kendine bir yer bulmayı hak etmektedir. Aynı zamanda tasarımcılarımız tarafında özenle dizayn edilmiş olan lake üst tablası ve iç içe geçebilen özelliği ile Cross Side Servis Sehpası evinizin vazgeçilmezi olmak için güçlü bir aday olabilir.

Prisma Zigon Sehpa Modeli

ahşap zigon çeşitleri Klasik tasarımlardan vazgeçmek her zaman o kadar kolay değildir. Ancak klasik tasarımların sıkıcı ve sıradan olmak zorunda olmadığının bir kanıtı da Retro tarzı olabilecek en iyi şekilde yeniden yapılandıran LODA mobilya tasarımcılarımızdır. Yine tasarımıyla dikkat çeken Prisma Zigon Sehpa modelimizi hem zigon hem de yan sehpa olarak kullanılabilirsiniz. Ahşap yapısı, koyu renkli tasarımı ve yine dikkat çeken özgün tarzıyla, Prisma salonunuzun ve oturma odanızın vazgeçilmez ve işlevsel bir parçası olmaya aday bir mobilya. Aynı zamanda, üst tablasının kenarındaki çıkıntılar sayesinde küçük ev kazalarını en az zararla atlatmanızı garantileyen bu model köşeli yapısı ile kendine has bir ağırlığa da sahip. Sehpa modellerinde sizin de aradığınız en önemli özellik kullanışlı olması ise LODA Mobilya?nın birbirinden incelikli tasarımları görsel olarak da yaşam alanınıza zenginlik katacak.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAĞAZALARIMIZA ULAŞIN LODA MAĞAZALARI